Bornholms Lufthavn hårdest ramt
 
 
9. marts 2009

Det er ikke kun Bornholms Lufthavn, der mærker, at folk flyver mindre.

Karup indgang

Færre passagerer tager trappen op til afgangshallen i Karup.

Passagertallet falder drastisk i alle landets provinslufthavne, fordi folk ikke bruger indenrigsruterne så meget som for bare et halvt år siden.

Faldet er størst i Bornholm Lufthavn, men også de andre andre lufthavne har mistet mellem 10 og 30 procent af passagererne, når man sammenligner årets første måneder med samme tidspunkt sidste år.

- Det her fald er kommet så brat, at det aldrig før er set i Danmark. Det er kommet bag på lufthavnene, og det gør det vanskelligt for dem, siger Ole Kirchert Christensen, der er direktør i Travel Booker Nordic til Berlingske Business.

Karup og Sønderborg i Jylland er de to lufthavne, der er næsthårdest ramt af faldet i passagerer

Publiceret d. 23. marts 2010
 
 
 
Tor. 17.5.2012
 
 
Ud:
Hjem:
 

   
 
Op til 5 daglige afgange med DAT

Fra 21. maj starter DAT med at flyve op til 5 daglige afgange.

9. maj 2012

Flere er igen begyndt at flyve

I hele 2011 havde de danske lufthavne 14 millioner passagerer, og det er fem procent flere end i 2010

17. februar 2012

Sen snerydning skaber forsinkelse

Lufthavnen skal blive bedre til at rydde sne og afise flyene mener pendler, der er frustreret over forsinkelser.

8. februar 2012

 
 
 
  Øvrige nyheder
 
Bornholms Lufthavn - Søndre Landevej 2 - DK-3700 Rønne - Tlf.: +45 56 95 26 26 - CVR. nr. 55569517
Copyright © Bornholms Lufthavn 2012 All rights reserved - Webdesign & webmaster: mediaXplore
Gå til forsiden Certifikat