Bornholmske golfrejser til nordmændene
 
 
2. maj 2006

Ifølge TV 2 Bornholm tror Lufthavnschef Peter Hviid  på en ny flyrute mellem Bornholm og Norge. Nordmændene skal lokkes med golfrejser til klippeøen.

         Mennesker på Golfbane

Vi har tidligere fortalt, at Bornholms Lufthavn satser på en ny rute mellem Hamburg og Bornholm.

Det er Lufthansas datterselskab "Lufthansa City" som skal stå for ruten mellem Hamburg og Bornholms Lufthavn. Selskabet flyver med to-motorede Canadajet, som man jævnligt ser hos Cimber Air. Ruten skal starte i højsæsonen 2007, og man regner med 1-2 afgange om ugen.

Lufthavnschef Peter Hviid har dog mere på programmet:

- Vi har kontakter til Norge, og det ser meget positivt ud, siger Peter Hviid og understreger, at det bl.a. er golfmulighederne på Bornholm, som nordmændende er varme på.

Ambitioner er der nok af hos lufthavnschefen. Han satser også på, at der kan komme en rute til Berlin og Stockholm

Publiceret d. 26. marts 2010
 
 
 
Tor. 17.5.2012
 
 
Ud:
Hjem:
 

   
 
Op til 5 daglige afgange med DAT

Fra 21. maj starter DAT med at flyve op til 5 daglige afgange.

9. maj 2012

Flere er igen begyndt at flyve

I hele 2011 havde de danske lufthavne 14 millioner passagerer, og det er fem procent flere end i 2010

17. februar 2012

Sen snerydning skaber forsinkelse

Lufthavnen skal blive bedre til at rydde sne og afise flyene mener pendler, der er frustreret over forsinkelser.

8. februar 2012

 
 
 
  Øvrige nyheder
 
Bornholms Lufthavn - Søndre Landevej 2 - DK-3700 Rønne - Tlf.: +45 56 95 26 26 - CVR. nr. 55569517
Copyright © Bornholms Lufthavn 2012 All rights reserved - Webdesign & webmaster: mediaXplore
Gå til forsiden Certifikat