DAT's flyver kørt ned af traktor
 
 
14. juni 2006

Mandag og tirsdag i denne uge har flyselskabet DAT ikke fløjet de bookede passagerer til og fra Bornholm oplyser DR Bornholm.

I sidste uge blev DAT's fly nemlig kørt ned af en bugser-traktor, og derfor måtte flyet en tur til Frankrig for at blive repareret.

DAT's passagerer blev i stedet ombooket til konkurrenten Cimbers flyvninger mandag og tirsdag.

Her til morgen er flyveren kommet tilbage fra Frankrig og er klar til at flyve igen.

- Og det er højst nødvendigt for vi flyver to ekstraflyvninger i dag med folk, der skal over og se hotellejligheder på Bornholm, siger DAT's direktør Jesper Rungholm.

Han siger, at det har været en dyr omgang for selskabet. Uheldet har kostet halvanden million kroner.

På grund af uheldet er posten mandag og tirsdag blevet fløjet til Bornholm med et fragtfly.

Publiceret d. 26. marts 2010
 
 
 
Tor. 17.5.2012
 
 
Ud:
Hjem:
 

   
 
Op til 5 daglige afgange med DAT

Fra 21. maj starter DAT med at flyve op til 5 daglige afgange.

9. maj 2012

Flere er igen begyndt at flyve

I hele 2011 havde de danske lufthavne 14 millioner passagerer, og det er fem procent flere end i 2010

17. februar 2012

Sen snerydning skaber forsinkelse

Lufthavnen skal blive bedre til at rydde sne og afise flyene mener pendler, der er frustreret over forsinkelser.

8. februar 2012

 
 
 
  Øvrige nyheder
 
Bornholms Lufthavn - Søndre Landevej 2 - DK-3700 Rønne - Tlf.: +45 56 95 26 26 - CVR. nr. 55569517
Copyright © Bornholms Lufthavn 2012 All rights reserved - Webdesign & webmaster: mediaXplore
Gå til forsiden Certifikat