Golf-flyrute til Bornholm
 
 
7. september 2006

                            Golffly


Golfturisterne skal flyve med dette fly, der har plads til 10 personer.
 
Tyske turister bliver nu tilbudt at tage med et lille fly, hvor der kun er ti passagersæder til Bornholm for at spille golf skriver Netavisen Bornholm.nu

Så snart at en aftale mellem lufthavnen i Heringsdorf og Bornholms Lufthavn samt de involverede golfbaner er endelig på plads, så går golfruten i gang. Måske endda allerede i løbet af september.

- De vil have tyskere til Bornholm for at spille golf. Vi er positive og synes det er vældigt spændende. Og de er nu gået i gang med at lave en brochure, siger Pernille Hindsgaul fra næstformand for Nexø Golf Klub til Bornholms Tidende.

Ifølge planerne bliver der afgange fra Heringsdorf til Rønne hver fredag med flyet, der ejes af Ostseeflug GMBH. Flyet letter dog først såfremt at seks af de ti udbudte sæder er solgt. Prisen pr. returbillet bliver 1.875 kr. og flyveturen tager 50 minutter.

Publiceret d. 26. marts 2010
 
 
 
Man. 21.5.2012
 
 
Ud:
Hjem:
 

   
 
Datingmøde for luffarten skal give nye ruter

Lufthavnschef Stephan Jensen fra Bornholm er til datingmøde for luftfarten for at trække nye ruter til øen.

21. maj 2012

Op til 5 daglige afgange med DAT

Fra 21. maj starter DAT med at flyve op til 5 daglige afgange.

9. maj 2012

Flere er igen begyndt at flyve

I hele 2011 havde de danske lufthavne 14 millioner passagerer, og det er fem procent flere end i 2010

17. februar 2012

 
 
 
  Øvrige nyheder
 
Bornholms Lufthavn - Søndre Landevej 2 - DK-3700 Rønne - Tlf.: +45 56 95 26 26 - CVR. nr. 55569517
Copyright © Bornholms Lufthavn 2012 All rights reserved - Webdesign & webmaster: mediaXplore
Gå til forsiden Certifikat