Lufthansa aflyser sommerrute
 
 
16. januar 2009

Lufthansa aflyser sin sommerrute mellem Hamburg og Bornholm i 2009, meddeler TV 2 Bornholm.

Flygiganten Lufthansa har aflyst sin sommerrute mellem Hamburg og Bornholm, og det vækker ærgrelse flere steder på Øen. Lufthavnschef Peter Hviid ærgrer sig på vegne af de øvrige turisterhverv, men han vurderer, at aflysningen ikke får de store konsekvenser for Lufthavnen.

- Aflysningen har ikke nogen personalemæssige konsekvenser, men selvfølgelig har den den konsekvens, at vi får færre afgange og lidt mindre at lave. Men det er altså ét fly om ugen vi snakker om i sommerperioden, siger Lufthavnschef Peter Hviid

Han vurderer, at aflysningen kommer til at betyde, at Lufthavnen mister omkring tusind passagerer. Hos Destination Bornholm er man også ked af aflysningen.

- Det betyder tab af en transportrute til Bornholm, og det er vi rigtig ærgerlige over, for vi arbejder for præcis det modsatte, siger direktør for Destination Bornholm Kim Caspersen.

Lufthavnschef Peter Hviid understreger, at dét at Lufthansa har aflyst sin sommerrute ikke nødvendigvis betyder, at der ikke vil blive fløjet mellem Bornholm og Hamburg. Bornholms lufthavn forsøger nemlig få andre og mindre flyselskaber til at flyve ruten.

Publiceret d. 23. marts 2010
 
 
 
Man. 21.5.2012
 
 
Ud:
Hjem:
 

   
 
Datingmøde for luffarten skal give nye ruter

Lufthavnschef Stephan Jensen fra Bornholm er til datingmøde for luftfarten for at trække nye ruter til øen.

21. maj 2012

Op til 5 daglige afgange med DAT

Fra 21. maj starter DAT med at flyve op til 5 daglige afgange.

9. maj 2012

Flere er igen begyndt at flyve

I hele 2011 havde de danske lufthavne 14 millioner passagerer, og det er fem procent flere end i 2010

17. februar 2012

 
 
 
  Øvrige nyheder
 
Bornholms Lufthavn - Søndre Landevej 2 - DK-3700 Rønne - Tlf.: +45 56 95 26 26 - CVR. nr. 55569517
Copyright © Bornholms Lufthavn 2012 All rights reserved - Webdesign & webmaster: mediaXplore
Gå til forsiden Certifikat