Nye flyruter kan være "ren luft" iflg. TV 2 Bornholm
 
 
13. oktober 2006

På baggrund af en artikel i Erhvervsbladet torsdag, hvor analytikere udtaler sig generelt om lavprisruter, specielt til storbyer, bringer TV 2 Bornholm i nyhederne torsdag aften en advarsel om ikke at tro for meget på de nye ruter der starter op i kølvandet på det nyligt afholdte flyseminar på Bornholm.

Man advarer om ikke satse på disse ruter, idet det kan gå hen og vise sig at være "ren luft"

Se indslaget fra TV 2 her

Læs artiklen i Erhvervsbladet nedenfor og vurder selv relevansen for Bornholm og det som Lufthansa og Wiederøe starter op i kølvandet på seminaret samt den rute som Cimber Air beflyver til Billund med meget stor succes.

Lavprisruter ud af Danmark kan hurtigt lukke igen
Af Frede Madsen
fm@erhvervsbladet.dk

Hvermandseje. Billige flybilletter har gjort det muligt for langt flere at flyve. Nye ruter risikerer at lukke, når konjunkturerne vender, vurderer ekspert.

At flyve til en europæisk storby på en forlænget weekend er blevet en mulighed for de fleste danskere. Lavprisselskabernes indtog på markedet har betydet billetter helt ned til få hundrede kroner. Men den billige flyvning er et velfærdsgode, der vil forsvinde, når konjunkturerne vender.

I følge flere luftfartsanalytikere er den stigende rejselyst i den brede befolkning båret af gode konjunkturer, og der er ingen garanti for, at de øgede rejsemuligheder varer ved.

- Lavprisselskaberne er hurtige til at starte nye ruter, men de er også hurtige til at lukke dem ned igen. De er meget afhængige af en vis belægning og af, at flere vil booke rejser, og det gør de i opgangstider. Man kan godt forestille sig, at nogle af disse nye ruter vil lukke, når tiderne ændrer sig, siger aktiechef i Gudme Raaschou Bank Tue Østergaard.

Aktieanalytiker i Jyske Bank Michael Nielsen vurderer, at Ryanairs muligheder i Skandinavien er forbedret af, at flere lavprisselskaber har ondt i indtjeningen og derfor fokuserer mindre på at øge kapaciteten.

Eksempelvis har Sterling haft problemer efter købet af Maersk Air, ligesom SAS fokuserer kraftigt på at tjene flere penge.

- Det er gode tider, og efter-spørgslen efter at flyve er relativt høj. Det skyldes den gode økonomiske udvikling i Skandinavien og Europa kombineret med, at prisen på flybilletter er faldet, så det ikke længere er luksusbetonet, siger Michael Nielsen.

Han tror, forskellene mellem lavprisselskaberne og de gamle selskaber som SAS vil udviskes i de kommende år. Også de etablerede selskaber vil tilbyde flyvning fra A til B til lav pris.

Lufthavnschef i Billund Lufthavn, Jørgen Krab Jørgensen, har inden for få måneder set Ryanair annoncere nye ruter fra Billund til flere europæiske byer.

- Jylland har været underforsynet med udenrigsruter. Halvdelen af befolkningen bor her, forretningslivet blomstrer, og der er et behov for at komme ud. Nu er der hul på bylden, og jeg tror ikke, vi har set den sidste nye rute, siger Jørgen Krab Jørgensen.

Lagt på www.erhvervsbladet.dk torsdag 12. oktober 2006 kl. 01.00

Publiceret d. 26. marts 2010
 
 
 
Man. 21.5.2012
 
 
Ud:
Hjem:
 

   
 
Datingmøde for luffarten skal give nye ruter

Lufthavnschef Stephan Jensen fra Bornholm er til datingmøde for luftfarten for at trække nye ruter til øen.

21. maj 2012

Op til 5 daglige afgange med DAT

Fra 21. maj starter DAT med at flyve op til 5 daglige afgange.

9. maj 2012

Flere er igen begyndt at flyve

I hele 2011 havde de danske lufthavne 14 millioner passagerer, og det er fem procent flere end i 2010

17. februar 2012

 
 
 
  Øvrige nyheder
 
Bornholms Lufthavn - Søndre Landevej 2 - DK-3700 Rønne - Tlf.: +45 56 95 26 26 - CVR. nr. 55569517
Copyright © Bornholms Lufthavn 2012 All rights reserved - Webdesign & webmaster: mediaXplore
Gå til forsiden Certifikat