Skatteminister vil ændre fradragsregler
 
 
18. maj 2009

Skatteminister Kristian Jensen vil arbejde for, at der kan foretages fradrag for de faktiske udgifter til billet med fly, når man pendler mellem hjem og arbejde, oplyser  DR P4 Bornholm.

Skatteminister Kristian Jensen

I dag kan der kun fradrages det en bil plus færge koster, selv om der rejses med fly.

"Jeg vil tage initiativ til, at der kan foretages fradrag for de faktiske udgifter til billet med fly," noterer ministeren i et svar til MF Jeppe Kofod.

Skatteministeren mener, at fradrag for de faktiske udgifter til rutefly mod dokumentation vil lette pendlerne og bringe reglerne i overensstemmelse med nutidens transportformer.

Publiceret d. 23. marts 2010
 
 
 
Ons. 23.5.2012
 
 
Ud:
Hjem:
 

   
 
DAT er klar til kamp for indenrigsruter

DAT vil ikke give sig uden kamp, hvis andre aktører melder sig på ruten mellem Bornholm og København.

22. maj 2012

Datingmøde for luffarten skal give nye ruter

Lufthavnschef Stephan Jensen fra Bornholm er til datingmøde for luftfarten for at trække nye ruter til øen.

21. maj 2012

Op til 5 daglige afgange med DAT

Fra 21. maj starter DAT med at flyve op til 5 daglige afgange.

9. maj 2012

 
 
 
  Øvrige nyheder
 
Bornholms Lufthavn - Søndre Landevej 2 - DK-3700 Rønne - Tlf.: +45 56 95 26 26 - CVR. nr. 55569517
Copyright © Bornholms Lufthavn 2012 All rights reserved - Webdesign & webmaster: mediaXplore
Gå til forsiden Certifikat