Stor flytrafikkomsammen på Bornholm
 
 
11. oktober 2006

Danske og udenlandske flyselskaber samles i dag på Bornholm for at snakke om fremtidens flybetjening af øen. Både hoteller, busforbindelser og taxakapacitet er på dagsorden.

Endnu flere nye flyforbindelser kan komme på tale på dagens flytrafikseminar.

- Vi skal have gang i en dialog mellem de mange flyselskaber, hotellerne på Bornholm og de, der står for taxa og busser på øen for at finde ud af, hvad der skal til, for at få flere ruter og dermed turister til, siger Peter Hviid fra Bornholms Lufthavn.

Seminaret er arrangeret i samarbejde mellem Destination Bornholm, Bornholms Lufthavn og Visit Denmark. Det indledes netop nu af borgmester Bjarne Kristiansen.

Publiceret d. 26. marts 2010
 
 
 
Ons. 23.5.2012
 
 
Ud:
Hjem:
 

   
 
DAT er klar til kamp for indenrigsruter

DAT vil ikke give sig uden kamp, hvis andre aktører melder sig på ruten mellem Bornholm og København.

22. maj 2012

Datingmøde for luffarten skal give nye ruter

Lufthavnschef Stephan Jensen fra Bornholm er til datingmøde for luftfarten for at trække nye ruter til øen.

21. maj 2012

Op til 5 daglige afgange med DAT

Fra 21. maj starter DAT med at flyve op til 5 daglige afgange.

9. maj 2012

 
 
 
  Øvrige nyheder
 
Bornholms Lufthavn - Søndre Landevej 2 - DK-3700 Rønne - Tlf.: +45 56 95 26 26 - CVR. nr. 55569517
Copyright © Bornholms Lufthavn 2012 All rights reserved - Webdesign & webmaster: mediaXplore
Gå til forsiden Certifikat